ZAUJÍMAVOSTI

...Trenčianske Teplice...

 

ART FILM FEST

Filmový festival ART FILM FEST, ktorý sa konal v Trenčianskych Tepliciach od roku 1993 až do roku 2015, prinášal každoročne slávnostnú atmosféru aj do Penziónu BASKE, ktorý bol dlhé roky jeho „hlavným stanom“.
Hosťami penziónu boli počas festivalov viaceré slávne osobnosti filmového plátna, medzi ktoré určite patria filmové legendy Gerard Depardieu, Ben Kingsley, Jeremy Irons, Liv Ullmannova, Claudia Cardinale, nezabudnuteľný český herec Josef Abrhám, Miroslav Donutil, Jaromír Hanzlík, národný umelec Ladislav Chudík, Milan Kňažko, Marián Labuda, významný svetový režiséri Emir Kusturica, Juraj Jakubisko, Ettore Scolla a samozrejme vždy aj prezident festivalu Milan Lasica s manželkou a mnohí ďalší.

artfilm 02

 

Z histórie Trenčianskych Teplíc

Trenčianske Teplice sú kúpeľné mesto v doline Teplička šesť kilometrov východne od Trenčianskej Teplej. Obec sa spomína v roku 1598, ale teplé pramene, na ktorých kúpele vznikli sa uvádzajú už v roku 1379 a patrili panstvu Trenčianskeho hradu. Základy kúpeľnej osady položila šľachtická rodina Illésházyovcov, ktorá ich vlastnila od roku 1594 do roku 1835. Z ich panstva sa postupne vybudovala kúpeľná osada, ktorá na začiatku 19. storočia mala charakter kúpeľov nielen v Uhorsku, ale aj v zahraničí. Po roku 1835 kúpele odkúpil viedenský finančník Juraj Sina, po roku 1909 ich vlastnila budapeštianska banka. Ich ďalší rozvoj nastal medzi 1. a 2. svetovou vojnou.

 

Liečivé kúpele

Podľa starej povesti liečivé pramene objavil chromý pastier pri hľadaní zatúlanej ovečky. Našiel malé jazierko s horúcou vodou, z ktorého sa šíril sírový zápach a po niekoľkých kúpeľoch v ňom sa uzdravil. Prvý písomný záznam o prameňoch však pochádza až z roku 1247. Od 13. do 19. storočia patrilo územie Trenčianskych Teplíc s termálnymi prameňmi majiteľom Trenčianskeho hradu. Najväčšiu zásluhu na rozvoji kúpeľov mala rodina llésházyovcov, ktorej patrili 241 rokov. V tom čase boli kúpele jednými z najvýznamnejších v Rakúsko - Uhorsku.
V roku 1835 kúpil kúpele viedenský finančník Juraj Sina, ktorý ich prebudoval a zmodernizoval. Jeho syn Šimon dal postaviť hotel a rozšíril kúpeľný park, jeho dcéra Ifigénia nechala v roku 1888 pristaviť k zrkadlisku Sina najvzácnejšiu historickú pamiatku zachovanú dodnes, kúpeľ Hammam v orientálnom maurskom slohu .
V súčasnosti sa v Teplických kúpeľoch liečia choroby pohybového ústrojenstva, zápalové a reumatické ochorenia, ale takisto choroby z povolania a psoriáza.

 

tnteplice 01